Červen 2013

Odjezd

29. června 2013 v 19:04 | meruper
Zítra 30.6 odjíždím na dva týdny takže nebude nic vycházet. Asi dnes vydám druhý díl vetřelců z jiného světa.

Arthropleura

28. června 2013 v 19:06 | meruper |  Popisy zvířat prvohohor

Arthropleura je rod velkých, až dva metry dlouhých členovců, žijících v prvohorách, v karbonu. Jedná se o největší známé členovce, který kdy na Zemi vůbec žili ! Jejich existence je doložena zachováním fosilních stop ve skále v dnešním Skotsku. Zachované fosilní nálezy jsou jen jednoduché, takže přesný vzhled živočicha je neznámý. Arthropleura je nicméně často virtuálně zobrazována v televizních dokumentech.
Žila v tenkrát rozsáhlých deštných pralesích a nejspíše se živila rostlinami, ale masem nepohrdla. Objevila se v seriálech Prehistorický park a Putování s pravěkými monstry. Její velikost byla způsobena velkým množstvím kyslíkuv atmosféře.

Titanosaurus

26. června 2013 v 14:06 | meruper |  Sauropodi
Titanosaurus ("titánský ještěr") je rodem sauropodního dinosaura. Žil v období nejsvrchnější křídyna území dnešní . Šlo o menšího, asi 9-12 metrů dlouhého dinosaura, který vážil kolem 13 tun.
Patří k rodům, do kterých byly přidávány mnohé nálezy, se kterými si vědci v době popisu nevěděli rady. Materiál, podle kterého byl tento rod popsán, je navíc pouze několik kostí končetin a obratlů, na základě kterých není snadné rozlišení taxonu. Proto také je Titanosaurus mnohými vědci považován za nomen dubium. Zahrál si i v seriálu prehistorický park.

Příště: Velociraptor

Medvěd krátkočelý

25. června 2013 v 18:22 | meruper |  Medvědi
Medvěd krátkočelý, je dnes již vyhynulým druhem pleistocénního medvěda s neobvyklým krátkým čumákem.
Tento medvěd byl velmi neobvyklé stavby těla. Měl vysoké, lehké nohy, podle rekonstrukčních paleontologů se pohyboval podobným stylem jako velbloud. Měl krátký ocas a malou kulatou hlavu. Tlapy byli široké asi 35 cm, byly tedy přibližně stejně široké, jak měl dlouhý čumák. Byl vysoký asi 1,6 a dlouhý 3,7 metrů, vážil okolo 1100 kg.
Krátký čumák sloužil pravděpodobnému mrchožroutovi velice dobře, má dobrý efekt v lámání morkových kostí. Podle posledních výzkumů se nejednalo o nebezpečného dravce, ale o mrchožrouta. Svou velikostí mohl zastrašit protivníky a ukrást jim těžce získanou kořist. Lehké, dlouhé nohy v kombinaci s chůzí podobné velbloudí tvořily dokonalou souhru pro efektivní pohyb na dlouhé trasy. Protože kdyby lovil zvěř, musel by lovit jenom rovně běžící zvířata, např. koně. Kdyby ale kůň zatočil a medvěd by se pokusil o totéž, mohl by si zlomit nohu.Tento medvěd se nevyskytoval pouze v Americe, ale i v Rusku. Díky pleistocénnímu pevninskému mostu, který spojoval Severní Ameriku s Kamčatkou, se mohl dostat z jednoho kontinentu na druhý.Někteří kryptozoologové se však podle zpráv přicházejících z Kamčatského poloostrova (Rusko), domnívají, že tento medvěd stále přežívá v drsné kamčatské krajině. Pravděpodobnost, že by ještě dnes přežíval, je však téměř nulová.

Příště: Chalikotherium

Smilodon

25. června 2013 v 14:22 | meruper |  Kočkovité šelmy
Smilodon je rod vyhynulých kočkovitých šelem, tzv "šavlozubých tygrů". Je znám z fosilních nálezů z Ameriky, objevil se asi před 2,5 milionu let, vymřel asi před 10000 lety. Nápadným znakem jsou extrémně dlouhé špičáky, podle nich byl nazván "šavlozubý". Přestože se Smilodon hovorově nazývá šavlozubý tygr, s pravým tygrem není blízce příbuzný, tygr patří do jiné podčeledi, Pantherinae, zatímco Smilodon náleží do dnes zcela vymřelé podčeledi Machairodontinae.
Jméno Smilodon pochází z řečtiny. Smilodon patřil mezi největší kočkovité šelmy, byl to masivně stavěný masožravec, nejtěžší exempláře měly i přes 400 kg. Díky tomu že ze severní ameriky přešel na jižní pomohl vytlačit jednoho velmi krutého lovce - Phorusracose.

Příště: Medvěd Krátkočelý

Časová osa

25. června 2013 v 14:01 | meruper

Kambrium
Ordovik
Silur
Devon
Karbon
Perm
Trias
Jura
Křída
Paleocén
Eocén
Oligocén
Miocén
Pliocén
Pleistocén
Holocén

Ramapithecus

24. června 2013 v 14:49 | meruper |  Hominidi a nepřímí předchůdci lidstva
Ramapithecus byl nepřímý předchůdce člověka asi metrový jedinec opičí předchůdce člověka, který se na Zemi vyskytoval přibližně před 16 - 8 miliony let. Žil převážně na stromech a živil se sběrem rostlinné potravy. Stopy po jeho rozšíření byly objeveny v Indii a ve východní Africe. Předpokládá se, že ramapitékové uměli chodit po zadních končetinách, čímž došlo k uvolnění jejich předních končetin. Sběrem plodů a semen počala ramapitékova ruka nabývat na obratnosti. Začal používat předměty (kameny, větvičky apod.).

Příště: Smilodon

Gorgonopsid

23. června 2013 v 18:13 | meruper |  Popisy zvířat prvohohor
Gorgonops (což znamená doslova Gorgonská hlava) je vyhynulý rod vyhynulé skupiny živočichů Therapsida. Žil zhruba před 255-250 m
iliony lety v poslední části permu. Od hlavy po ocas měřil 2 až 2,5 metrů.
Patřil do podřádu Gorgonopsia, který zahrnuje predátory, z nichž ti největší dorůstali délky až čtyř metrů. Z pusi mu vyrůstaly dva šavlovitě zahnuté tesáky, kterými mohl roztrhat i obrovského scutosaura. Gorgonopsid si zahrál třeba v seriálu pravěk útočí nebo dokumentu putování s pravěkými monsry : život před dinosaury.

Příště: Ramapithecus

Deinosuchus

23. června 2013 v 9:39 | meruper |  Krokodýli
Deinosuchus ("hrozivý krokodýl") byl velký krokodýl, který žil v období svrchní křídy, zhruba před 80-73 miliony let na území dnešní Severní Ameriky (v Texasu). Zatím se našla víceméně jen lebka dlouhá až kolem 2 metrů, podle níž paleontologové odhadují celkovou délku těla obřího krokodýla na celých 15 metrů.
Hmotnost dosahovala zhruba 8,5 tuny, tedy více než u Tyrannosaura. Tím by se deinosuchus stal jedním z největších krokodýlů, kteří kdy žili na planetě Zemi (konkurentem je například další krokodýlí obr Sarcosuchus). Pravděpodobně obýval bažinaté oblasti, ve kterých lovil ryby, ale troufl si i na velké dinosaury, kteří přicházeli ke břehu, aby se napili. O jeho způsobu života a stavbě těla se zatím pouze diskutuje.
Oběvil se dokonce i v populárním a mém oblíbeném seriálu prehistorický park.

Příště: Gorgonopsid

Vetřelci jiného světa 1/25

22. června 2013 v 14:07 | meruper |  Vetřelci jiného světa
Vše začalo tím že jeden obyčejný občan, Mat Landertson dostal nabídku práce ve společnosti Ingrand future. Nabídku samozdřejmě přijal, protože za ni byl dobrý plat a on splňoval všechny požadavky. Po prvním dni co nastoupil do práce dostal e-mail od neznámého odesílatele s podivným obsahem: ,,Já vím co je Ingrand future zač jakýkoliv kontakt na pracovišti je zakázán jakýkoliv únik informací se trestá smrtí." Mat se zarazil ,,únik informací o čem ??? " pomyslel si Mat. Ale druhý den v práci se ani nestačil zeptat než mu přidelili parťáka - no nebo spíše parťačku - Lusy Jansenovou Byla madá možná trochu mladší než Mat a měla dlouhé hnědé vlasy a hnědé oči . ,,Jak dlouho tu pracujete? " zeptal se Mat. ,,Týden" řekla mu Lusy. ,,Já dva dny a pořád nevím o co v této práci jde. " ,,Tak já vám to tedy řeknu jde tu o věci o kterých nemáte ani ponětí. Stačí ? " ,,Ne." ,,To je jedno stejně máme první případ, " řekla Lusy a odešla do nějaké místnosti. Po chvíli se vrátila k Matovi a v ruce měla pistol značky colt. ,,K čemu ??? " zeptal se Mat.
,,K práci. " odpověděla mu lucy. A zase odešla. Po chvíli se vrátila se starou odstřelovací puškou a klíčky od auta. ,,Bylo nahlášeno záhadné zmizení v místním lese." ,,A na co tu odstřelovačku ? " zeptal se Mat. ,,Kdyby to bylo náhodou masožravé a daleko." zasmála se Lusy. Mat se už radši na nic neptal. Když dojeli do lesa vystoupila Lusy z auta a vytáhla dalekohled. Po chvíli pročesávání lesa očima se rozhodla pro jinou metodu hledání. Vylezla na skálu s Matem za zády a rozhlédla se kolem. Nikde nic nebylo. Mat zaslechl jako by bylo něco v lese a šel se tam podívat. Podíval se za keř za kterým to slyšel a najednou na něj vyskočilo obrovské zvíře podobajácí se opici a začalo ho surově napadat. Lusy samozdřejmě zaslechla Matovo volání a začala po zvířeti střílet to se leklo a uteklo. ,,Máme problém" řekla Lusy a dodala: ,,jestli jich je tu takovích více budeme mít co dělat...

V příštím díle se dozvíte jak Lusy a Mat vyřeší problém ohledně zmutované a agresivní opice, kterých je tam ještě hodně. Prosím komentujte i krytiku beru budu se alespoň v dalších dílech snažit vylepšit příběh. Doufám že se vám první z pětadvaceti částí líbila.